Oslava na Mužském

„A další zastavení nás čeká na odbočce na Zápudov, kde předám slovo kolegovi,“ uzavírá své povídání o sesuvu půdy v osadě Podskalí Jaroslav Koloc. Skupina necelé dvacítky výletníků se dává do pohybu. Neděli 8. dubna 2018 se rozhodli strávit na příjemné procházce vedoucí z Mnichova Hradiště na Mužský a následnou besedou v restauraci Na Krásné vyhlídce. Akci uspořádala místní organizace sociální demokracie v rámci připomenutí 140. výročí založení této strany v českých zemích.

Na Zásadce se ke skupince po krátkém občerstvení připojují další lidé a po stoupání do kopce se na zmiňované odbočce slova ujímá Jaromír Jermář, který připomíná rodiště Josefa Arnošta Bergmana, evangelického kazatele, jehož v jednom ze svých děl zmínil i Alois Jirásek. Skupinu, v níž i přes drobnou nepřízeň počasí, panuje příjemná atmosféra, čeká poslední stoupání. Posledním historickým zastavením se stává samotný vrch Mužský, kde se nabízí říci pár slov o táborech lidu, které se coby protestní akce konaly ve své době nejen na Mužském, ale i jiných místech českých zemí.

Zamračené nebe a blížící se déšť jako by výletníky popoháněly do restaurace Na Krásné vyhlídce. Čas k obědu již nastal. Zadní salonek se pomalu začíná plnit i dalšími osobami, které dorazily na druhou hodinu odpolední s cílem vyslechnout si slova bývalého předsedy vlády ČR, Vladimíra Špidly, položit dotaz týkající se aktuálního směřování sociální demokracie i našeho státu Liboru Roučkovi, bývalému místopředsedovi Evropského parlamentu, či Aleši Chmelařovi, státnímu tajemníkovi pro evropské záležitosti. Krátce po obědě si bere nejprve úvodní slovo jeden z organizátorů akce, Martin Šmejc: „Vítám mezi námi vzácné hosty, děkuji, že přijali pozvání a prosím je o pár slov před samotnou debatou.“

Se slovy Vladimíra Špidly, jenž upozorňuje na proměnu společnosti spjatou s digitalizací a robotizací a na potřebu řešit s předstihem z pozice státu problematiku průmyslu 4.0, nelze nesouhlasit. Podporu těmto myšlenkám vyjadřuje i Aleš Chmelař: „Stát má do podoby průmyslu 4.0 zasahovat, je třeba jej regulovat.“ Ač i z vět zbývajících hostů vyznívá, že společnost i doba je jiná, než v době vzniku sociální demokracie v roce 1878, sociální témata, otázky i problémy zůstávají a je třeba nad nimi přemýšlet dříve, než se stanou těžko zvladatelnými. Kromě jasné podpory členství v EU a rozpravy nad vztahem Čechů k evropské integraci se ozývají i slova podbarvená možná steskem či smutkem – nad stavem současné vrcholné politické reprezentace v ČR. I to k letošnímu výročí sociální demokracie patří.

Šestnáctá hodina klepe na dveře, Martin Šmejc uzavírá diskusi: „Děkuji za účast a pevně věřím, že se tato akce připomínající výročí založení sociální demokracie stane každoroční tradicí.“ Hosté se rozcházejí, většina se ubírá domů. Po dešti již není naštěstí ani památky, cesta zpátky není sice zalitá hřejivým sluncem, ale nabízí i pár slunečních paprsků a dostatek času k rozhovorům nad tématy, která dnes řečníci otevřeli. Svoboda, rovnost a solidarita mají totiž své místo i v dnešním světě.